INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Olanda, noua campioană europeană la fotbal feminin » „Portocala mecanică”, la primul trofeu din istorie

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 07 august 2017 14:29

Naționala de fotbal feminin a Olandei a câștigat Campionatul European la fotbal feminin în premieră, după o victorie în finala disputată duminică, împotriva Danemarcei, scor 4-2.

”Portocala mecanică”, care a beneficiat de avantajul terenului propriu, turneul final disputându-se pe pământ olandez, a trecut de echipa daneză într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale competiției.

Partida de la Enschede, la care au asistat aproape 30.000 de spectatori, a început mai bine pentru Danemarca, care a deschis scorul la doar șase minute după fluierul de start, printr-un penalty transformat de Nadim.

Gazdele au revenit rapid în joc, jucătoarea lui Bayern Munchen, Vivianne Miedema egalând după doar patru minute. La 18 „lungimi” distanță, Martens și-a adus echipa în avantaj, dar Harder a restabilit egalitatea, la puțin timp după aceea, din pasa lui Kildemoes.

Olandezele au tranșat victoria în repriza secundă, Spitse, în minutul 52 și aceeași Miedema, cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, stabilind scorul final.

„Portocala mecanică” își trece astfel în palmares primul Campionat European, într-o ediție care a adus nenumărate surprize, totul culminând cu eliminările Germaniei și Franței încă din sferturile de finală.