INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Panică la AS Monaco: Kylian Mbappe s-a accidentat în debutul noului sezon

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat sambata, 05 august 2017 19:16

Kylian Mbappe, superstarul lui AS Monaco, a fost schimbat în minutul 75 în primul meci din noul sezon al Ligue 1, în jocul câştigat de campioana Franţei în faţa celor de la Toulouse (3-2).

Fotbalistul de 18 ani aflat pe lista de transferuri a celor de la Real Madrid a primit îngrijiri medicale pe teren, după care a fost schimbat de antrenorul monegascilor. Mbappe s-a așezat pe bancă și și-a pus gheață pe genunchiul drept. Deocamdată, nu se știe exact cât de serioasă e accidentarea.

Monaco a fost condusă de două ori de către Toulouse, dar a reuşit să se impună în cele din urmă cu 3-2. (VIDEO cu golurile)

Mijlocaşul Zinedine Machach a deschis scorul în meciul de vineri, în timp Jemerson a restabilit egalitatea până la pauză, înainte ca Andy Delort să o ducă din nou în avantaj pe Toulouse, iar Radamel Falcao să izbutească din nou egalarea.

Fundaşul central polonez Kamil Glik a adus victoria în minutul 70 pentru campioana Franţei, în ciuda plecărilor importante din această vară.

Formaţia din Principat are o misiune aproape imposibilă în noul sezon, mai ales după ce PSG s-a întărit serios în această vară prin aducerea lui Neymar.

AS Monaco a vândut în această vară jucători în valoare de 170 de milioane de euro, principalele transferuri fiind ale lui Bernado Silva şi Benjamin Mendy la Manchester City pentru 100 de milioane de euro. Monaco a mai încasat alte 45 de milioane de euro din vânzarea lui Tiemoue Bakayoko la Chelsea.

sursa: bbc.com