INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Perla lui Torino s-a accidentat şi ar putea lipsi o perioadă îndelungată de pe gazon!

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat luni, 02 octombrie 2017 18:03

Andrea Belotti a suferit o accidentare la genunchi în partida de ieri a lui Torino contra celor de la Hellas Verona, încheiată cu scorul de 2-2, şi a fost nevoit să părăsească gazonul în minutul 85.

Jucătorul de 23 de ani a părut foarte afectat de această accidentare, fiind scos pe targă de pe gazon, dând astfel naştere speculaţiilor conform cărora ar putea lipsi o perioadă îndelungată.

La finalul partidei, Sinisa Mihajlovic, tehnicianul torinezilor, s-a arătat destul de optimist în ceea ce priveşte starea de sănătate a căpitanului echipei sale, menţionând că acesta trebuie supus mai multor controale pentru a fi determinată perioada de pauză: "Este încă prea devreme pentru a ne da seama cât va lipsi Belotti. Are o accidentare la genunchi, însă nu ştim cât de serioasă este. Mâine va trece prin mai multe examinări medicale.", a declarat antrenorul sârb, potrivit TheSun.

Accidentarea atacantului italian a avut un impact puternic şi asupra rezultatului de ieri al echipei sale, Torino scăpând printre degete cele trei puncte în ultimele minute ale partidei cu Hellas. Belotti şi-a lăsat echipa în 10 oameni, iar oaspeţii au înscris de două ori, în minutele 89 şi 92.

Conform Tuttosport, Belotti a trecut printr-o serie de investigaţii după meci, urmând ca altele să fie realizate astăzi, iar durata absenţei sale de pe teren va fi cunoscută în această seară.

Astfel, golgheterul lui Torino, cu o clauză de reziliere de 100 de milioane de euro, va rata probabil şi meciurile naţionalei Italiei din această săptămână, contra Macedoniei şi Albaniei, ultimele din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018.

28 de goluri a înscris Belotti în stagiunea precedentă pentru formaţia lui Mihajlovici

5 reuşiteşi 2 assist-uri şi-a trecut în cont italianul în cele 8 partide din acest sezon

Surse: thesun.co.uktuttosport.comgianlucadimarzio.com

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia