Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 mai 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 11 mai 2011 12:14
Andrea Pirlo va evolua din sezonul viitor la Juventus. Această operaţiune a devenit posibilă după ce Milan a refuzat să-i prelungească înţelegerea mijlocaşului italian de 31 de ani, scadentă peste o lună şi jumătate.
"Nu aş fi dorit să plec de la Milan, dar nimeni din conducere nu mi-a dat nici un semn că s-ar urmări semnarea unui nou acord. Păcat, am trăit zece ani foarte frumoşi în tricoul rossonero", a declarat Pirlo. Dintre opţiunile avute a preferat să ajungă la Torino, "alt club cu mari pretenţii". Nu a fost nevoie de lungi tratative. Oficialii juventini Marotta şi Paratici s-au înţeles cu agentul jucătorului, Tinti, încă de la primele discuţii. Contractul va fi pe trei sezoane, cu un salariu stagional de 2,5 milioane de euro.
Pirlo este prima mare achiziţie făcută de Juventus pentru campania 2011-2012. Următoarea se anticipează că va fi antrenorul Louis van Gaal, liber după despărţirea de Bayern.
377 de meciuri a adunat Pirlo la Milan, pentru care a marcat 44 de goluri
9 trofee a cucerit Pirlo în tricoul "rossonero": două titluri, o Cupă, o Supercupă, două Ligi, două Supercupe ale Europei, un CM al cluburilor
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP