INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO 6 goluri și un puști de 18 ani salvator pentru Borussia Dortmund în deplasarea de azi!

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat sambata, 22 octombrie 2016 20:15

Ingolstadt a reușit să țină piept Borussiei Dortmund în partida contând pentru etapa a 8-a din Bundesliga, scor 3-3. Penultima clasată a fost foarte aproape chiar de o victorie, însă puștiul Pulisici (18 ani), intrat la pauză în locul lui Park, a salvat un punct pentru trupa lui Thomas Tuchel în prelungirile meciului.

VIDEO

Nici nu s-au dezmorțit bine suporterii de pe Audi Sportpark, iar Ingolstadt conducea deja cu 1-0, gol marcat de israelianul Almog Cohen după o centrare excelentă a lui Markus Suttner (6'). Același Suttner l-a servit și pe Dario Lezcano, care după numai 24 de minute a dus scorul la 2-0 în favoarea gazdelor.

După o primă repriză în care nu le-a ieșit mai nimic celor de la Borussia, golgeterul Aubameyang a reaprins speranțele, reușind să marcheze cu capul dintr-o poziție dificilă după centrarea lui Dembele (59'). Bucuria oaspeților n-a durat nici măcar un minut, același Lezcano reușind dubla cu o execuție simplă din careu (59').

Retrași în apărare cu scopul de a păstra avantajul care le-ar fi adus prima victorie din acest sezon după șase înfrângeri consecutive, Ingolstadt a cedat presiunii impuse de trupa lui Tuchel. Adrian Ramos a redus din diferență cu un șut de la marginea careului chiar pe centrul porții apărate de Nyland (69'). Finalul de partidă s-a anunțat unul nebun, iar în timp ce Ingolstadt se pregătea de sărbătoare, Pulisici a împins balonul în poartă după o intervenție disperată a lui Nyland (90+1'). Aubameyang putea aduce chiar victoria pentru Borussia, însă lovitura sa de cap a trecut puțin peste transversală (90+4').

Scor final 3-3, iar Ingolstadt rămâne fără victorie în Bundesliga, fiind pe locul 19 cu doar 2 puncte acumulate în opt etape. Dortmund rămâne deocamdată pe 6, având 14 puncte, cu trei mai puține decât liderul Bayern, care joacă diseară împotriva Borussiei Mönchengladbach. În etapa următoare Dortmund primește vizita lui Schalke, iar Ingolstadt va face deplasarea la Mainz.