INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN U21

VIDEO Anglia întoarce scorul împotriva Slovaciei și face un pas mare spre semifinalele EURO U21 » Repriză secundă magnifică reușită de trupa lui Boothroyd

Nathan Redmond, foto arhivă: Guliver/GettyImages

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat luni, 19 iunie 2017 21:57

Anglia a bifat prima victorie la Campionatul European U21 din Polonia, învingând Slovacia, scor 2-1.

După un debut în care au dominat partida, englezii s-au văzut conduși încă din minutul 23, Martin Chrien deschizând scorul cu o lovitură de cap după un corner executat de Albert Rusnak. Trupa lui Boothroyd a forțat egalarea, însă tot slovacii au fost aproape de gol, Jaroslav Mihalik punându-l la grea încercare pe Jordan Pickford cu un șut puternic în stânga porții apărate de noul goalkeeper al lui Everton (42').

VIDEO cu golurile

Anglia a ieșit mult mai decisă de la cabine, iar după numai 5 minute de la fluierul de start al reprizei secunde, Alfie Mawson a restabilit egalitatea în urma unei respingeri nefericite a lui Chovan (50'). Peste doar alte 10 minute, căpitanul Ward-Prowse îl găsește excelent în banda stângă pe Nathan Redmond, iar "aripa" lui Southampton înscrie cu un șut năprasnic la colțul lung (61').

După remiza albă cu Suedia, Anglia bifează prima victorie în grupa A, făcând un pas mare spre semifinalele competiției. Slovacia rămâne cu cele 3 puncte câștigate în urma victoriei împotriva Poloniei, scor 2-1. Celălalt meci al grupei, Polonia-Suedia, se joacă tot luni, de la ora 21:45, la Lublin.