INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA GERMANIEI

VIDEO Bayern câștigă dramatic Supercupa cu Borussia Dortmund » Meci decis la penalty-uri, după ce bavarezii au egalat în minutul 88

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 august 2017 22:51

Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, în urma executării loviturilor de departajare (2-2, 5-4 la pen.).

Pulisici a deschis scorul pentru Borussia în minutul 12. Scăpat singur, acesta l-a învins cu mult calm pe Ulreich.

Lewandowski a egalat în minutul 18, înscriind din câțiva metri după pasa lui Kimmich.

Aubameyang a dus-o pe Borussia în avantaj în minutul 70. Lansat ideal de Ousmane Dembele, jucătorul din Gabon a înscris fără emoții.

Bayern a egalat norocos în minutul 88, în urma unui autogol al lui Piszczek, iar meciul s-a decis direct la penalty-uri.

Rode și Barta au ratat pentru Dortmund, iar Bayern s-a impus cu 7-6 per total, cucerind a cincea Supercupă din istorie.

FINAL »   Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-2, 4-5 după penalty-uri
Au marcat: Pulisici '12,  Aubameyang '71 /  Lewandowski '18, Kimmich '88