INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO Coutinho, gol senzațional pentru Liverpool » ”Cormoranii” au remizat la Newcastle și coboară pe locul 7

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat luni, 02 octombrie 2017 13:27

Liverpool a încheiat 1-1 meciul din deplasare cu Newcastle, din etapa a 7-a din Premier League. Philippe Coutinho a deschis scorul cu un gol superb, dar nu a fost suficient pentru echipa lui Klopp să câștige cele trei puncte.

După înfrângerea lui Chelsea în fața lui Manchester City, ”cormoranii” aveau ocazia să urce pe poziția a 4-a în clasament, în cazul unei victorii. În minutul 29, brazilianul dorit de Barcelona în această vară, și-a arătat clasa și a înscris un gol de generic de la 25 de metri.

VIDEO cu golul

Newcastle a reacționat rapid și, în minutul 36, Joselu a punctat pentru echipa lui Rafael Benitez, după o cursă care a prins pe picior greșit apărarea lui Liverpool. Astfel, Mignolet a scos pentru a 9-a oară mingea din poartă în ultimele patru meciuri din Premier League.

Oaspeții au forțat după pauză, dar Sturridge și Salah au ratat nepermis din careu. Klopp i-a introdus pe final pe Solanke și Oxlade-Chamberlain, în locul lui Salah și Mane, dar ofensiva lui Liverpool nu a putut desface devensiva gazdelor.

După șapte etape, Liverpool se află pe locul 7 în Premier League, cu 12 puncte, iar Newcastle este pe poziția a 10-a. În runda următoare, pe 14 octombrie, ”cormoranii” vor da piept pe ”Anfield Road” cu Manchester United, echipă neînvinsă în campionat, iar formația condusă de Benitez se va deplasa la Southampton.