INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN

VIDEO Deloc italienesc » Milanul lui Filippo Inzaghi a învins Parma, după un meci nebun! Gol superb al lui Jeremy Menez!

Articol de GSP - Publicat luni, 15 septembrie 2014 00:00 / Actualizat luni, 15 septembrie 2014 11:01

AC Milan a cîştigat aseară pe terenul celor de la Parma, 5-4, după un meci deosebit de spectaculos, cu goluri pe bandă rulantă şi au maxim de puncte după două etape.

Rossonerii au deschis scorul prin fostul jucător al Atalantei, Bonaventura, în minutul 25, însă au fost egalaţi după numai două minute, de Antonio Cassano. Milan a revenit la conducere prin Honda (37), iar Menez a mărit avantajul la 3-1, din penalty.

După pauză, Felipe a redus din diferenţă (51), iar trupa lui Inzaghi a fost nevoită să joace aproape jumătate de oră în inferioritate numerică. Însă chiar şi cu un om în minus, după eliminarea lui Bonera, Milan a înscris din nou, prin De Jong (68), dar după numai 5 minute, Parma a replicat prin Lucarelli, care a făcut 4-3. După ce s-a restabilit egalitatea pe teren, Felipe fiind eliminat, AC Milan a mai punctat o dată, Menez marcînd un gol superb cu călcîiul, iar De Sciglio a marcat în proprie poartă, după o nesincronizare cu Diego Lopez, care a fost visător la mingea trimisă în spate de fundaş, stabilind scorul final: 5-4.

După 3-1 cu Lazio în prima etapă şi 5-4 la Parma, Milanul lui "SuperPippo" Inzaghi ocupă locul 1, cu maxim de puncte, la egalitate cu Juventus şi AS Roma.