INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - SEVILLA 2-0

VIDEO + FOTO Barcelona e REGINA! Echipa lui Luis Enrique și-a adjudecat Cupa în fața Sevillei, după reprizele de prelungiri, scor 2-0

Articol de GSP - Publicat luni, 23 mai 2016 00:38

FC Barcelona s-a impus în reprizele de prelungiri în fața Sevillei în finala Cupei Regelui, scor 2-0.

Catalanii și-au adjudecat cea de-a 28-a Cupă din istoria clubului, după un  meci foarte disputat.

Barca a rămas în 10 din minutul 36,  după ce Mascherano  a  văzut "roșu". Echilibrul numeric  s-a restabilit  în minutul 90+2, când Banega a fost și el eliminat, pentru ca apoi, în minutul 121, Sevilla să rămână  în 9, după eliminarea lui Carrico.

VEZI AICI VIDEO!

A fost nevoie de două reprize de  prelungiri pentru a se stabili  câștigătoarea.  Alba a marcat în minutul 97, iar Neymar  a stabilit scorul final  în minutul  123.

VEZI LIVETEXT

FINAL  BARCELONA - SEVILLA 2-0
Alba '97, Neymar '123
Mascherano a fost eliminat în minutul 36 / Banega a luat roșu în 90+2,  Carrico  a fost și el eliminat în minutul 121

Cele două formații s-au mai întâlnit și în Supercupa Europei, la începutul sezonului, când catalanii s-au impus dramatic, în prelungiri, 5-4.

Sevilla este singura echipă care n-a avut nici un succes în deplasare în La Liga.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Sevilla: Rico - Mariano, Rami, Carrico, Escudero - Krychowyak, Iborra - Coke, Banega, Vitolo - Gameiro

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”