INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATHLETIC BILBAO - BARCELONA 0-2

VIDEO+FOTO Barcelona o învinge pe Bilbao, 2-0, și se duce la 8 puncte de rivalele din Madrid

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 octombrie 2017 21:01

Barcelona s-a impus în deplasare cu Athletic Bilbao, 2-0, într-un meci contând pentru runda a zecea a campionatului spaniol.

După ce a ratat incredibil în prima jumătate de oră, când a trimis în bară din doar câțiva metri, Messi s-a revanșat câteva minute mai târziu și a deschis scorul pentru catalani în urma unei centrări a lui Jordi Alba.

Bilbao a avut o ocazie bună de a restabili egalitatea în minutul 53, când Raul Garcia a trimis în bară printr-o lovitură de cap executată dintre trei fundași adverși.

Scorul final al întâlnirii a fost stabilit de Paulinho în minutele de prelungire ale meciului, când a reluat în poarta goală un șut respins inițial de goalkeeprul bascilor.

Victoria cu Bilbao îi duce pe catalani la opt puncte în fața lui Real Madrid și Atletico Madrid și la patru în fața Valenciei, dar rivalii de pe Santiago Bernabeu urmează să joace duminică în deplasare cu Girona.

FINAL » Athletic Bilbao - Barcelona 0-2 (VIDEO)
A marcat: Messi '37, Paulinho '90+2

Echipele de start:

Athletic Bilbao: Arrizabalaga - Boveda, nunez, Laporte, Lekue - Iturraspe, san Jose - Williams, Garcia, Cordoba - Aduriz
Rezerve: Benat, Etxeita, Herrerin, Sabin , Rico, Saborit, Susaeta

Barcelona: Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Paulinho, Busquets, Rakitici, Gomes - Messi, L. Suarez
Rezerve: Oriol, Deulofeu, Digne, Paco, Semedo, D. Suarez

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”