INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - BARCELONA 1-1

VIDEO + FOTO Barcelona, pas greșit în derby-ul Cataloniei » Cartonaș alb arătat de arbitrul întâlnirii :)

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 februarie 2018 20:22

Barcelona a remizat în derby-ul Cataloniei, scor 1-1, contra celor de la Espanyol.

Partida s-a disputat sub semnul ploii. Gazonul de pe Cornella-El Prat a fost impracticabil, existând porțiuni întregi în care mingea era pur și simplu scufundată. Ernesto Valverde a decis să îl menajeze pe Lionel Messi, care a început partida ca rezervă, dar starul argentinian a fost nevoit să intre în minutul 59.

Gerard Moreno, vârful în vârstă de 25 de ani al lui Espanyol, a deschis scorul cu o lovitură de cap din interiorul careului mic (vezi VIDEO). Tot cu o lovitură de cap a venit și egalarea. Gerard Pique s-a înălțat și a transformat centrarea venită de la Messi în gol.

Barcelona rămâne lider detașat în La Liga, cu 12 puncte avans față de Atletico Madrid. Espanyol este a 15-a, având 8 puncte peste Deportivo, prima echipă retrodrată în acest moment.

cartonaș alb

În minutul 70 al partidei, arbitrul Gil Manzano a vrut să îi arate un cartonaș galben lui Navarro, însă din cauza ploii abundente, acesta a devenit alb. :) Fanii au remarcat imediat asta, momentul devenind viral pe rețelele de socializare.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”