INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO+FOTO Bayern revine în fruntea Bundesligii » Partidă de coșmar pentru Dortmund la Hanovra + Toate rezultatele zilei

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 octombrie 2017 18:29

Bayern Munchen a învins pe teren propriu RB Leipzig, scor 2-0, în al doilea meci pe care cele două formații l-au jucat în această săptămână, după cel din "șaisprezecimile" Cupei Germaniei, când bavarezii s-au impus la penalty-uri.

Bavarezii au avut o misiune ușoară după ce Orban a văzut direct cartonașul roșu la un fault din postura de ultim apărător asupra lui Arjen Robben, în minutul 13.

Șase minute mai târziu, James Rodriguez a deschis scorul din pasa aceluiași Robben, iar Lewandowski a marcat al doilea gol al echipei lui Heynckes cu câteva minute înainte de pauză.

A fost al doilea meci disputat de Bayern și Leipzig în această săptămână, după cel din Cupă în care trupa lui Heynckes a avut nevoie de penalty-uri pentru a se califica în "optimi". Primele 120 de minute s-au încheiat cu scorul de 1-1, în ciuda faptului că Leipzig a rămas în inferioritate în minutul 53, după eliminarea lui Keita.

În Bundesliga, bavarezii au depășit cu trei puncte  Borussia Dortmund, care a suferit o înfrângere usturătoare în această rundă, 2-4 în fața celor de la Hanovra, și au trecut pe prima poziție în clasament. Bayern și Dortmund vor disputa meciul direct etapa viitoare, pe Signal Iduna Park.

Dortmund e în cădere liberă

Deși n-a avut probleme în Cupa Germaniei, unde a trecut de divizionara a treia Magdenburg, Borussia Dortmund a suferit o nouă înfrângere în Bundesliga, 2-4 în deplasare cu Hanovra, într-un meci în care Zagadou a fost eliminat în partea secundă.

Deși a avut un start perfect de sezon, trupa antrenată de Peter Bosz este fără victorie în Bundesliga după revenirea din pauza competițională și riscă să piardă fotoliul de lider.

În celelalte meciuri ale zilei, Borussia M'Gladbach a învins în deplasare Hoffenheim, în timp ce Schalke și Wolfsburg au remizat, scor 1-1, la Gelsenkirchen, deși Mario Gomez a ratat un penalty pentru "lupi", la scorul de 1-0 pentru Schalke.

rezultatele etapei

VIDEO Bayern - RB Leipzig 2-0
Au marcat: J. Rodriguez '19, Lewandowski '38
*Orban a fost eliminat în minutul 13

VIDEO Mainz - Eintracht Frankfurt 1-1
Au marcat: Serdar '71 / Bell '37 (autogol)

VIDEO Hanovra - Borussia Dortmund 4-2
Au marcat: Jonathas '20 (pen.), Bebou '40, '86, Klaus '60 / Zagadou '27, Yarmolenko '52