INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

VIDEO + FOTO Final incendiar de sezon în Franța! Victorie dramatică pentru PSG pe terenul lui Metz » Cum arată lupta la titlu din Ligue 1

Articol de GSP - Publicat marti, 18 aprilie 2017 22:12

PSG a obținut astăzi o victorie dramatică pe terenul lui Metz, scor 3-2, și a egalat-o pe Monaco în fruntea clasamentului din Ligue 1.

Parizienii s-au desprins rapid pe tabelă, grație golurilor lui Cavani și Matuidi, din finalul primei reprize.

Echipa lui Unai Emery și-a complicat însă viața pe finalul partidei, iar Metz a restabilit egalitatea în urma reușitelor lui Jouffre și Cheick Diabate, din minutele 78 și 88.

PSG a dat lovitura pe final, în minutul 92, când Matuidi a reușit "dubla", reluând perfect cu capul centrarea ideală venită de la Pastore.

VIDEO cu golurile partidei

Cu șase etape înainte de final, Monaco și PSG se află pe primele două locuri, ambele contabilizând 77 de puncte, monegascii având însă o partidă mai puțin.

Nice, revelația acestui sezon din Ligue 1, se situează pe locul trei, cu 73 de puncte, însă are șanse minime să detroneze cele două forțe.