INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CM AL CLUBURILOR

VIDEO+FOTO Golul lui Bale la prima atingere de balon o duce pe Real Madrid în finala CM al Cluburilor » Echipa lui Zidane a fost condusă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 decembrie 2017 20:57

Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor după ce a învins în penultimul act pe Al-Jazira Abu Dhabi, scor 2-1.

Echipa din Emiratele Arabe Unite a deschis scorul cu 4 minute înainte de pauză prin Romarinho. Cristiano Ronaldo a egalat în minutul 53 și a stabilit un nou record. Victoria a adus-o Bale, cu 9 minute înainte de final, la prima atingere de balon după ce l-a înlocuit pe Benzema.

Vezi VIDEO cu golurile partidei!

OMUL-RECORD

Cristiano Ronaldo e cel mai bun marcator din istorie la Real Madrid, naționala Portugaliei, al turneului final de Campionat European, Liga Campionilor, Mondialul Cluburilor, toate competițiile europene și mondiale la nivel de club.

Real Madrid va juca în finală cu Gremio (Brazilia), sâmbătă, de la ora 19:00.

"E grozav să înscriu, când intri pe teren asta îți dorești, să ai un impact asupra meciului. Dar importantă e victoria. Trebuie să-mi mai îmbunătățesc forma fizică, să am răbdare, să-mi ascult corpul. Voi munci mult pe teren și în afara lui pentru a reveni sută la sută.

Nu-mi place tehnologia VAR, văd că se tot folosește. Cred că fotbalul e mai bun fără ea, dar nu eu iau deciziile"
Gareth Bale, Real Madrid

4 goluri și 6 pase de gol are Bale în cele 755 de minute jucate la Real în acest sezon

Al Jazira - Real Madrid 1-2
Au marcat: Romarinho 41 / Ronaldo 53, Bale 81

Al Jazira: Khaseif (Al Senani 51) - Al Attas, Faye, Ayed, Juma, Rashid - Yousef (Al Ghilani 72), Alhammadi (Al Otaiba 60), Boussoufa - Romarinho, Mabkhout
Antrenor: Henk ten Cate

Real Madrid: Navas - Achraf, Varane, Nacho, Marcelo - Modrici, Casemiro, Kovacici (Lucas 68) - Isco (Asensio 68) - Benzema (Bale 81), Ronaldo
Antrenor: Zinedine Zidane