INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - CHIEVO 2-1

VIDEO+FOTO Napoli câștigă dramatic, cu două goluri după minutul 89, și păstrează lupta la titlu deschisă

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 aprilie 2018 17:45

Napoli a câștigat partida disputată pe teren propriu cu Chievo, scor 2-1, și a rămas la 4 puncte în spatele liderului Juventus. Meciul direct se va juca la Torino, pe 22 aprilie.

Napoli a dominat autoritar partida de pe San Paolo. Formația lui Sarri nu i-a oferit niciun spațiu lui Chievo în prima parte, oaspeții având un mare 0 în dreptul ocaziilor de gol. Nici partea secundă nu a fost foarte diferită. Napoli a presat, a ratat din toate pozițiile, inclusiv de la punctul cu var, prin Mertens, în minutul 51.

Chievo i-a pedepsit în minutul 73 prin Stepinski. Iureșul de final a a dat roade. Polonezul Milik, intrat de câteva minute, a egalat în minutul 89. Când nimeni nu se mai aștepta, Amadou Diawara a făcut vulcanul de pe San Paolo să erupă, cu reuşita din ultima acţiune a jocului.

Napoli rămâne la 4 puncte în spatele campioanei en-titre, Juventus, în timp ce Chievo se menține la 2 puncte deasupra liniei retrogradării.

Vlad Chiricheș a rămas pe bancă la gazde.