INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA GERMANIEI

VIDEO + FOTO Nebunie în Germania! Eintracht a câștigat Cupa, 3-1 cu Bayern, iar fanii au sărbătorit pe teren

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 mai 2018 23:15

Eintracht Frankfurt a produs marea surpriză și a câștigat Cupa Germaniei, 3-1 în finală cu Bayern Munchen. Este pentru a cincea oară când Eintracht câștigă Cupa Germaniei, după succesele din 1974, 1975, 1981 și 1988.

Eintracht a deschis rapid scorul prin atacantul Ante Rebic, care a marcat cu un șut de la marginea careului. Imediat după pauză, în minutul 53, Robert Lewandowski a egalat. Atacantul lui Bayern a înscris cu un șut de la 11 metri.

În minutul 82, Rebic a reușit dubla. Atacantul a trecut de fundașii lui Bayern și a marcat pe lângă Ulreich, cu un șut de la 10 metri. Golul de 3-1 a venit în minutul 90+6. După un corner la care Bayern a atacat și cu portarul, iar Gacinovic a marcat în poarta goală după o cursă de 80 de metri.

Din sezonul viitor, Niko Kovac, antrenorul lui Eintracht, o va antrena pe Bayern Munchen.