INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO + FOTO Prima victorie în deplasare din octombrie 2017 pentru Real Madrid! "Galacticii" au făcut scor cu Valencia

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 ianuarie 2018 22:29

Real Madrid a obținut o nouă victorie în La Liga, una importantă pentru trupa lui Zidane, care revine în lupta pentru locul 2. "Galacticii" s-au impus pe terenul Valenciei, scor 4-1. Aceasta a fost a doua înfrângere a "liliecilor" pe teren propriu, după cea cu Villarreal, scor 0-1.

VEZI AICI VIDEO

Cristiano Ronaldo a fost omul primei reprize, reușind să înscrie de două ori din penalty (16 și 38), ambele comise de Montoya, fostul fundaș al Barcelonei. Unul asupra lui Ronaldo, celălalt la Benzema.

Portughezul le-a transformat în siguranță și a stabilit scorul pauzei. Santi Mina a făcut 2-1 cu o lovitură de cap în minutul 58, iar Real Madrid a tremurat serios până s-a desprins.

O combinație perfectă între Asensio și Marcelo (84) l-a adus pe al 2-lea într-o poziție excelentă și a readus liniștea în tabăra formației din Madrid. Kroos (89) a stabilit scorul final cu un șut excelent de la distanță. Acest succes a fost primul pentru Real Madrid în deplasare din octombrie 2017.

Victoria pe Mestalla o lasă pe Real Madrid (38 de puncte) pe locul 4, dar o apropie la doar 5 puncte de Atletico Madrid (43 de puncte). E în continuare la 16 puncte de Barcelona, care are 54. Valencia e pe 3, cu 40 de puncte, dar cu un meci mai mult decât toate celelalte.

Echipele:

Valencia: Neto - Montoya, Coquelin, Garay, Lato (Pereira 77) - Guedes (Soler 46), Parejo, Kondogbia, Gaya - Rodrigo (Zaza 75), Mina

Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho, Varane, Marcelo - Modric (Kovacic 88), Casemiro, Kroos - Bale (Vazquez 69), Benzema (Asensio 78), Ronaldo