INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO + FOTO Real Madrid e cu un pas în sferturile Cupei Spaniei, după ce a făcut scor cu Sevilla! Alte două meciuri s-au disputat ieri în Cupă

Articol de Calota AlexandruJURNALISPORT - Publicat joi, 05 ianuarie 2017 11:55

Fără tripleta de atac BBC, Real Madrid a reușit să se impună lejer în meciul tur din optimile Cupei Spaniei, disputat în compania celor de la Sevilla, 3-0, scor înregistrat încă din prima repriză.

Ultimul și cel mai așteptat meci al zilei în Cupa Spaniei a debutat cu un gol înscris relativ repede de către mijlocașul de 80 de milioane de euro al madrilenilor, James Rodriguez, care a marcat cu un șut plasat de la marginea careului în poarta lui Rico.

VIDEO cu golurile

Eficiența Realului s-a materializat din nou, în minutul 29, când fundașul francez Raphael Varane a încris în urma unui corner executat impecabil de neamțul Toni Kroos și a făcut 2-0 pentru echipa din capitala Spaniei.

După două galbene luate de fundașii laterali ai madrilenilor, Marcelo și Carvajal, Real a forțat încă un gol, iar cu două minute înainte de finalul primei reprize James Rodriguez a făcut "dubla" din penalty și a dus scorul la 3-0 în favoarea galacticilor.

Cu două schimbări făcute în minutele 46 și 59, Sevilla nu a reușit să-și impună autoritatea nici în partea a doua a jocului.

Deznodământul partidei a confirmat rezultatul primei reprize și Real pare că și-a securizat accesul în etapa următoare a Cupei Spaniei.

În celelalte meciuri jucate miercuri seara în Cupa Spaniei, Real Sociedad a întâlnit-o pe Villarreal și Alcorcon a primit vizita lui Cordoba pentru manșa tur a optimilor de finală.

Utilizând aceeași formulă ca în ultima partidă din campionat disputată împotriva lui Valladolid, 4-2-3-1, Sociedad a reușit să deschidă scorul în debutul partidei, prin atacantul Willian Jose, care a fost servit excelent în fața porții de către Oyarzabal. Câteva minute mai târziu, o gafă în apărarea celor de la Villarreal, când portarul Sergio Asenjo și Mario Gaspar s-au încurcat reciproc, i-a permis lui Carlos Vela să intercepteze balonul și să ducă scorul la 2-0. În repriza secundă, tot Sociedad a avut inițiativa și, în minutul 72, mijlocașul Mikel Oyarzabal a reușit să înscrie cel de-al treilea gol al partidei. Cinci minute mai târziu, Villarreal a marcat golul de onoare prin Trigueros, iar partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru Real.

În celălalt meci, Alcorcon și Cordoba s-au întrecut în ratări, iar meciul s-a terminat la egalitate, 0-0. Deși Alcorcon a fost echipa cu ocaziile mai multe, goalkeeper-ul celor de la Cordoba a intervenit la toate cele 3 șuturi pe poartă expediate de jucătorii echipei gazdă.

Tot în Cupa Spaniei, astăzi, de la ora 22:15, Athletic Bilbao va primi vizita celor de la Barcelona, în ultimul meci din manșa tur a optimilor.

Sursa: eurosport.com