INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - REAL MADRID

VIDEO + FOTO Spectacol nostalgic superb între legendele lui Liverpool și Real Madrid » Steven Gerrard, evoluție stelară la revenirea pe Anfield

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat duminica, 26 martie 2017 11:23

Legendele lui Liverpool au învins echipa similară a lui Real Madrid, scor 4-3, într-o partidă caritabilă organizată pe Anfield Road. Steven Gerrard a fost desemnat omul meciului, bifând un gol și 2 assisturi la revenirea sa în tricoul "cormoranilor".

Nume precum Fowler, Agger, Ian Rush sau Carragher în tabăra lui Liverpool, respectiv Figo, Roberto Carlos, Seedorf, Salgado sau Karembeu în echipa blanco au răspuns afirmativ invitației de a strânge fonduri pentru Fundația Liverpool FC. Vremea bună de primăvară, gazonul impecabil și fotbalul de calitate au creat un spectacol pe cinste, savurat de publicul numeros adunat pe Anfield. Fanii "cormoranilor" i-au putut vedea din nou la treabă pe protagoniștii finalei Champions League din 2005: Riise, Smicer, Luis Garcia sau Hamann.

Festivalul de goluri a fost deschis de Michael Owen, care a marcat cu capul după o centrare a lui Steven Gerrard. Roberto Carlos, vizibil mai lent și mai plinuț decât în vremurile când facea furori în banda "galacticilor", a părăsit terenul cu zâmbetul pe buze după doar 17 minute.

În repriza secundă, Stevie G l-a servit excelent și pe John Aldridge, care la 58 de ani a dovedit că nu și-a pierdut pofta de gol, marcând lejer în poarta apărată de eroul de la Istanbul, Jerzy Dudek. Fostul internațional polonez și Steve McManaman au îmbrăcat tricoul ambelor echipe în această întâlnire.

Robbie Fowler și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, transformând un penalty scos de același Gerrard, care a reușit cel de-al patrulea gol al lui Liverpool, celebrând apoi în stilul său consacrat. Edwin Congo, Fernando Morientes și Ruben de la Red au închis balul cu trei goluri marcate în doar câteva minute în finalul partidei.

Înainte de fluierul de start, cele două tabere și-au amintit de Ronnie Moran, legendarul apărător al lui Liverpool decedat în această săptămână la vârsta de 83 de ani. Moran și-a petrecut întreaga carieră la gruparea de pe Merseyside (1952-1965), bifând 379 de partide și 17 goluri în tricoul "cormoranilor". Jucătorii ambelor echipe au purtat banderole negre în memoria fostului căpitan, dar și a victimelor atentatului de la Westminster.

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!