INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 1-1

VIDEO + FOTO » Spectacol total în Premier League: Manchester City - Liverpool 1-1 » Fază genială cu Pep și Klopp + ratare uriașă a lui Lallana

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 martie 2017 17:43

Manchester City și Liverpool au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci spectaculos din Premier League.

Manchester City - Liverpool 1-1
Au marcat:
 Kun Aguero 69' /Milner 50'-pen. - VIDEO

Echipe de start:

Manchester City: Caballero - Fernandinho, Stones, Otamendi, Clichy - Yaya Toure - Sane, De Bruyne, Silva, Sterling - Aguero
Rezerve: Bravo, Sagna, Fernando, Nolito, Kolarov, Iheanacho, A. Garcia

Liverpool: Mignolet - Clyne, Matip, Klavan, Milner - Can, Wijnaldum, Lallana - Mane, Firmino, Coutinho
Rezerve: Karius, Lovren, Moreno, Lucas Silva, Alexander-Arnold, Woodburn, Origi

City și Liverpool au oferit un spectacol total, iar jucătorii ambelor echipe s-au întrecut în ratări uriașe. În prima repriză, scorul a fost 0-0, ambele goluri venind după pauză.

Milner a deschis scorul în minutul 50, dintr-un penalty obținut după un fault al lui Clichy.  După 20 de minute, Aguero a egalat cu un șut din 6 metri.

Finalul a fost unul extrem de palpitant, ambele echipe având ratări uriașe. Cea mai mare ocazie a meciului a avut-o Lallana, care din 6 metri, cu poarta goală, a dat pe lângă minge.

Clasament Premier League (meciuri jucate + puncte)

1. Chelsea (28) 69pt
2. Tottenham (28) 59pt
3. Manchester City (28) 57pt
4. Liverpool (29) 56pt
5. Manchester United (27) 52pt

DISTRACȚIE CU PEP ȘI KLOPP

În prima repriză, Guardiola și Klopp au oferit faza zilei. Cei doi au bătut palma în timpul meciului, după ce antrenorul lui Liverpool a protestat la o decizie a arbitrului.