INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA CONFEDERAŢIILOR

VIDEO+FOTO Țar de Moscova » Ronaldo a semnat primul succes al campioanei Europei la Cupa Confederațiilor! Portugalia e aproape de semifinale + Mexic a învins Noua Zeelandă

Articol de - Publicat miercuri, 21 iunie 2017 19:52

Portugalia a câștigat în premieră la Cupa Confederațiilor, chiar împotriva amfitrionilor ruși, scor 1-0.

Victorie adusă de Cristiano Ronaldo, întâiul lusitan marcator pe terenul rușilor, aflat la prima reușită în această competiție. Bolta cu capul, din centrarea lui Guerreiro, l-a păcălit pe portarul Akinfeev (8), ajuns la a 100-a selecție. Gol suficient pentru avantajul minim din pauză.

La fel de percutant au pornit campionii Europei și actul secund, dar André Silva nu l-a putut bate pe Akinfeev, tot cu capul, din poziție ideală! Avântul rușilor n-a produs ocazii importante, emoțiile fiind tot dincolo, cu Ronaldo irosind desprinderea.

55
55 de goluri are Ronaldo în 54 de meciuri din acest sezon, 42 la Real Madrid și 13 la "națională"

Rusia - Portugalia 0 - 1
A marcat:
Cristiano Ronaldo '8
 VIDEO cu reuşita aici!

mexic a învins noua zeelandă

În al doilea meci al zilei Mexic a învins Noua Zeelandă, scor 2-1, după ce a fost condusă prin golul lui Wood din minutul 42. Mexicanii au revenit în minutul 54 și au egalat prin Jimenez, iar cu 18 minute înainte de final Peralta a adus victoria.