INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCOȚIA

VIDEO+FOTO Victorie la scor pentru Celtic în deplasarea cu Rangers » "Celții" fac încă un pas spre sezonul invincibil

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat sambata, 29 aprilie 2017 18:10

Celtic Glasgow a spulberat-o pe Rangers în deplasarea de pe Ibrox Stadium, scor 5-1, și face încă un pas spre un sezon invincibil istoric.

Trupa lui Brendan Rodgers a început tare partida, tabela arătând 2-0 în favoarea "celților" după doar 18 minute. Sinclair din penalty (7'), respectiv Griffiths (17') l-au învins pe Folderingham, același Griffiths șutând în transversală câteva minute mai târziu (25').

VIDEO cu golurile

După o primă repriză dominată cap-coadă, Celtic a început repriza secundă în aceeași notă, McGregor (52') și Boyata (66') distrându-se cu apărarea gazdelor. Elevii lui Caixinha au avut o singură răbufnire de orgoliu, reușind golul de onoare prin Miller după un "un-doi" splendid cu Garner (81'). Oaspeții au refăcut însă diferența de 4 goluri, Lustig marcând din marginea careului după o acțiune superbă pe cont propriu (87').

Celtic repetă scorul din turul sezonului regulat, ajungând la 94 de puncte în clasamentul din Scottish Premier League. Cu 30 de victorii și 4 remize în acest campionat, trupa lui Brendan Rodgers mai are de disputat 4 meciuri pentru a termina sezonul fără înfrângere, cu Aberdeen și Partick în deplasare, respectiv cu St. Johnstone și Hearts pe teren propriu.