INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EIBAR - BARCELONA 0-2

VIDEO + FOTO Victorie ștearsă pentru Barcelona » Catalanii s-au impus cu Eibar, dar jocul scârțâie înainte de duelul cu Chelsea

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 februarie 2018 19:07

FC Barcelona n-a avut parte de un meci ușor cu revelația Eibar, chiar dacă în cele din urmă s-a impus, scor 2-0. Jocul echipei lui Ernesto Valverde n-a strălucit însă.

VEZI AICI VIDEO!

Gazdele au început mai bine, însă Barcelona a fost cea care a deschis scorul, în minutul 16, prin Luis Suarez. Atacantul a fost văzut excelent de Messi, a driblat portarul și a punctat.

Tot Eibar a fost cea care a fost mai prezentă în joc, însă deși a avut câteva ocazii bune, n-a putut înscrie.

Orellana a fost eliminat după două cartonașe primite într-un interval de 8 minute. Primul în minutul 58, al doilea în 66. Chiar și în 10 oameni, Eibar s-a ținut bine, a ajuns de câteva ori în poziții bune, dar n-a marcat.

A primit lovitura de grație de la Jordi Alba, în minutul 88. O victorie cu 2-0 îi dă șansa Barcelonei să se distanțeze la 10 puncte de Atletico Madrid, care are un meci mai puțin, pe care-l va disputa mâine, cu Bilbao.

Echipele:

Eibar: Dmitrovic - Ruben Pena, Ramis (Lomban 46), Arbilla, Jose Angel - Dani Garcia, Diop (Escalante 74) - Orellana, Jordan (Charles 83), Inui - Kike

Barcelona: ter Stegen - S. Roberto (N. Semedo 90), Pique, Umtiti, Alba - Rakitic, Paulinho (A. Vidal 74), Busquets, Iniesta (Coutinho 63) - L. Suarez, Messi

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”