INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO&FOTO Wenger, prea mic pentru Mourinho! United s-a impus în derby-ul cu Arsenal, scor 3-1

Tunarii au scos de trei ori mingea din poartă // Foto: Reuters +11   FOTO
Tunarii au scos de trei ori mingea din poartă // Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 decembrie 2017 22:21

Manchester United și-a adjudecat derby-ul etapei din Premier League. ”Diavolii roșii” s-au impus cu 3-1 în duelul cu Arsenal.

Trupa lui Mourinho a pornit ca din pușcă și după primele 11 minute avea deja două goluri. Mai întâi, în minutul 4, Valencia a deschis scorul, servit de Pogba. Peste șapte minute, Lingard a mărit diferența, cu un șut la colțul stâng.

Lacazette a marcat pentru Arsenal în minutul 49, însă acesta avea să fie singurul gol al tunarilor. A mai punctat, în schimb, încă o dată Lingard, în minutul 63.

În minutul 74, Pogba a pus talpa pe piciorul lui Bellerin, iar arbitrul l-a eliminat imediat. În schimb, David De Gea a fost la înălțime, reușind nu mai puțin de 14 parade spectaculoase.

În urma acestui rezultat, United își consolidează locul 2, cu 35 de puncte, în timp ce Arsenal rămâne pe locul 5, cu 28 de puncte.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”