INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ANGLIA - LITUANIA 4-0

VIDEO Giedrius Arlauskis a luat 4 goluri de la naţionala Angliei! Pe Wembley au mai jucat doi fotbalişti din Liga 1

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 martie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 28 martie 2015 01:04

Anglia şi Lituania s-au întîlnit într-un meci din preliminariile pentru Euro 2016, cîştigat de englezi cu 4-0.
Liga 1 a avut trei reprezentanţi pe Wembley, toţi jucînd pentru naţionala oaspete. Giedrius Arlauskis, portarul Stelei, se află între buturile Lituaniei, iar Deivydas Matulevicius, atacantul Pandurilor, ocupă un loc în ofensiva lituanienilor.

Pe banca Lituaniei s-a aflat Slavickas, fundaşul Ceahlăului, care a intrat în minutul 83 în locul lui Andriuskevicius, dar şi fostul portar al Vasluiului, Cerniauskas, care a jucat doar în două meciuri pentru Lituania.

Scorul a fost deschis de Wayne Rooney, cu capul, încă din minutul 6. Welbeck l-a majorat în mintul 45 tot cu o lovitură de cap, deviată în poartă de Zulpa. Sterling a înscris în repriza secundă golul de 3-0, în minutul 59. Scorul final, 4-0, a fost stabilit de Harry Kane în minutul 73.