INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - ARSENAL

VIDEO Manchester City, îngenuncheată de Arsenal! Chelsea se desprinde înainte de cea mai tare etapă din Premier League!

Olivier Giroud, foto: reuters +3   FOTO
Olivier Giroud, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 18 ianuarie 2015 19:51

Arsenal s-a impus în derby-ul cu Manchester City, disputat pe stadionul "cetăţenilor", scor 2-0. Echipa lui Manuel Pellegrini s-a îndepărtat la 5 puncte de Chelsea.

Primul gol al meciului a fost marcat de spaniolul Santi Cazorla, dintr-un penalty scos de Nacho Monreal, după un fault al lui Vincent Kompany, în minutul 24.

În ciuda presiunii pe care City a încercat să o pună pe apărarea trupei lui Wenger, tot tunarii au înscris, în minutul 66, cînd Giroud a reluat cu capul din 5 metri o centrare perfectă a lui Cazorla! VIDEO AICI

City ar fi avut nevoie de cel puţin un egal pentru a se menţine la distanţă de un singur meci de locul 1, ocupat de Chelsea. Cele două rivale se vor înfrunta în runda următoare. Clasamentul din Premier League este aici.