INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Meci cu 10 goluri în Serie A! » Inter e în comă

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT - Publicat duminica, 07 mai 2017 20:15

Lazio Roma a spulberat-o pe teren propriu pe Sampdoria, 7-3, în cea mai spectaculoasă partidă a etapei a 35-a din Serie A. Inter a ajuns la 7 meciuri fără victorie și șansele să mai prindă un loc de Europa sunt din ce în ce mai mici.

Lazialii au înscris prin Keita Baldé (min 2), Ciro Immobile (min 19 din 11 metri, 70), Wesley Hoedt (min 36), Felipe Anderson (min 38 din penalty), Stefan de Vrij (min 45) și Senad Lulici (min 65), în timp ce Sampdoria a punctat prin Linetty (min. 32) și Quagliarella (min 72, 90). VIDEO

Cu această victorie, Lazio a ajuns la 70 de puncte și își consolidează locul al patrulea, care o califică direct în grupele Europa League, aflându-se la 5 puncte de Atalanta, care a terminat la egalitate în deplasare cu Udinese scor 1-1.

În aceeași etapă Inter a pierdut cu 1-0 în deplasare la Genoa și a ajuns la a 7-a partidă consecutivă fără victorie. Mai mult, formația antrenată de Stefano Pioli are doar 2 puncte în ultimele 8 etape.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Pandev în minutul 70 (VIDEO). Inter putea să egaleze în minutul 87, însă portarul gazdelor, Lamanna, a apărat penaltyul executat de Candreva. Prin acest rezultat, Inter rămâne pe locul 7 cu 56 de puncte, cu 3 mai puține față de AC Milan, care se află pe poziția a șasea, ultimul loc care duce în preliminariile Europa League. Rossonerii vor juca în această seară pe teren propriu cu AS Roma.