INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Milan a fost umilită de echipa pe care o spulberase acum câteva zile în Cupă: "Ne-am făcut de râs"

Articol de Gabi JurcaJURNALISPORT - Publicat duminica, 17 decembrie 2017 23:40

Criza de la Milan se adâncește după ce echipa antrenată de Gennaro Gattuso a pierdut cu scorul de 3-0 partida cu Hellas Verona, ocupanta penultimului loc din clasament înaintea începerii etapei cu numărul 17 din serie A.

Milanezii au înfruntat și acum 4 zile Verona în meciul din Cupa Italiei. Dacă atunci s-au impus cu 3-0, de data aceasta a venit rândul Veronei să se răzbune și să se impună cu același scor de neprezentare.

Echipa lui Fabio Pecchia a deschis scorul la prima ocazie importantă prin Caracciolo în minutul 24, după o lovitură de cap care l-a lăsat fără replică pe Donarumma. A doua lovitură primită de Milan a avut loc în minutul 55, când Kean a dublat avantajul gazdelor cu un șut bine plasat din apropierea careului mic. Până la final, Verona a mai marcat o dată pe contraatac, prin Bessa.

VIDEO cu golurile

Dezastrul nu s-a terminat aici pentru Milan, golgheterul Suso lăsându-și echipa în 10 oameni după ce a luat direct cartonaș roșu.

Gattuso: ”Ne-am făcut de râs”

După meci, Gattuso a declarat că echipa lui a început bine jocul, însă a cedat după primul gol.

“Am început bine meciul și ne-am creat ocazii bune. După primul gol, echipa a căzut și trebuie să înțelegem de ce se întâmplă asta. Nu știm cum să reacționăm când suntem conduși. Nu avem scuze, ne-am făcut de râs", a declarat antrenorul de 39 de ani.

Rossonerii rămân momentan pe locul 7 în clasament, însă se distanțează de locurile ce duc in Europa League.

Doar 2 succese mai obținuseră veronezii până la întâlnirea cu Milan. După această victorie, Verona a urcat un loc în clasament, de pe 19 pe 18.

sursa: nationalpost.com

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia