INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA 2

VIDEO Modul incredibil în care 3 foști jucători din Liga 1 au pierdut promovarea în Franța: în minutul 88 urcau direct, în 90+6 au ratat și barajul

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 mai 2017 23:22

RC Lens, echipă la care evoluează tripleta ofensivă Habibou (fost la Steaua) - Lopez (fost la CFR) - Zoubir (fost la Petrolul) avea nevoie de un succes coroborat cu un pas greșit al lui Amiens sau Troyes pentru a juca măcar barajul pentru Ligue 1

Chiar înainte de final, RC Lens conducea cu 2-1 în meciul cu Niort, în timp ce Amiens era în corzi la Reims (1-1), iar Troyes reușise cu greu să revină de la 0-2 la 2-2 în deplasarea de la Sochaux.

În acel moment, formația din micuțul oraș situat la nord de Paris se afla pe locul 2, promovabil.

Cu toate acestea, în minutul 88, Troyes a marcat golul de 3-2 în jocul cu Sochaux și i-a aruncat pe cei de la Lens pe locul 3, de baraj.

Șocul a venit la ultima fază a partidei Reims - Amiens, când oaspeții au punctat în al șaselea minut de prelungiri prin rezerva Bourgaud și i-au aruncat pe 4 pe Lopez și compania.

Spaniolul a marcat și golul de 3-1 în prelungiri, însă clasamentul a rămas la fel: