INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - NAPOLI 1-2

VIDEO Napoli câștigă pe Olimpico și îi spulberă Romei recordul incredibil din acest sezon

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 martie 2017 20:53

În derby-ul etapei a 27-a din Serie A, Napoli s-a impus pe terenul lui AS Roma, scor 2-1, după un meci de-a dreptul superb.

Mertens a deschis scorul în minutul 26, după ce l-a executat pe portarul Romei cu o "scăriță" superbă.

Tot Mertens a majorat diferența pentru napolitani în minutul 50, fructificând pasa ideală venită de la Insigne.

Strootman a redus din diferență în minutul 89, printr-un șut plasat din interiorul careului, dar Roma nu a putut stopa până la urmă prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat.

AICI ai VIDEO cu golurile partidei de pe Olimpico

Romanii se bucurau de un palmares incredibil pe Olimpico, cu 12 victorii în 12 meciuri în acest sezon.

În urma acestei înfrângeri, AS Roma a rămas pe locul doi, cu 59 puncte, dar e la distnanță uriașă de liderul Juventus.

De partea cealaltă, Napoli este pe locul trei, cu 57 puncte, în urma victoriei de pe Olimpico apropiindu-se la doar două puncte de Roma.

De asemenea, napolitanii au reușit prima victorie după două înfrângeri consecutive în toate competițiile.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”