INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Pazzini şi Balotelli au înscris supergoluri pentru AC Milan în faţa celor de la Genoa » "Diavolii" sînt gata de meciul cu FC Barcelona

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 martie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 09 martie 2013 14:00

AC Milan este într-o formă din ce în ce mai bună, lucru care îi îngrijorează pe cei de la FC Barcelona. "Rossonerii" au cîştigat aseară în deplasarea de la Genoa (2-0) şi sînt gata de returul de pe Nou Camp.

Vezi VIDEO reuşitele partidei!

Milanezii au fost la un pas de a deschide scorul la ocazia din primele minute a lui Niang. Portarul celor de la Genoa nu a mai avut ce face în minutul 22, cînd Pazzini a reuşit un gol de excepţie. A fost a 13-a reuşită a atacantului în Serie A, care a ieşit, în locul său fiind folosit Balotelli.

Fostul atacant al celor de la Manchester City s-a evidenţiat şi el în minutul 60, cînd primit o pasă excelentă de la Zapata şi a încris un gol superb, a 5-a reuşită a vîrfului în tot atîtea meciuri pentru AC Milan

Echipele de start:

Genoa: Frey - Granqvist ('77 Jankovic), Portanova, Moretti - Cassani ('59 Immobile), Bovo ('69 Jorquera), Tozser, Vargas, Antonelli - Bertolacci, Borriello. Antrenor: D. Ballardini.

AC Milan: Abbiati - De Sciglio, Mexes ('46 Yepes), Zapata, Constant - Flamini, Montolivo, Muntari - Niang, Pazzini ('25 Balotelli), El Shaarawy ('68 Abate). Antrenor: Massimo Allegri.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”

Comentarii (9)
flaviulucianr
flaviulucianr  •  09 Martie 2013, 19:38

plus victoria cu Barcelona, indiscutabila.....aceasta echipa a Milanului, aceasta generatie, desi la inceput de drum isi domina toti adversarii din Italia, fie ca se numesc Inter, Udinese, Lazio, Juventrus, e o echipa extrem de ofensiva (jucatorii sunt foarte tineri si au rezistenta), extrem de buna pe contraatac si cu o aparare solida, va inscrie cel putin 1 gol la Barcelona daca nu mai multe si se va califica....

flaviulucianr  •  09 Martie 2013, 19:34

si sezonul trecut, cand Milan nu era in forma si nu avea aceasta echipa, a fost o nuca tare pentru Barcelona, dupa 0-0 la Milano, inainte de sfarsitul reprizei la Barcelona era 1-1 (Milan era calificata la acesl scor), iar daca nu era acel penalty inventat pentru Barcelona la sfarsitul primei reprize, dupa altul refuzat lui Ibrahimovic, Milan avea mari sanse de calificare..acum Milan in plus are omogenitate in plus si un antrenor Allegri care a reusit sa isi puna in aplicare ideile sa le implementeze in sitemul de joc a lui Milan, care joaca si spectaculos..are si moral foarte bun, in ultimele 16 meciuri in Italia are 11 victorii, 4 egaluri si 1 infrangere, plus o revenire in grupe in Liga

flaviulucianr  •  09 Martie 2013, 19:27

am spus inaintea meciului de la Milano, ca presimt ca Milan va face un meci mare si asa a fost, acum, spun la fel ca Milan nu va pierde la Barcelona....e una din echipele viitorului....chiar daca mi-a placut Barcelona din 2007 incoace, datorita celor 3 in ordinea asta, Xavi (in principal datorita lui), Iniesta si Messi si datorita jocului prestat, ca la orice echipa mare, urmeaza declinul atunci cand imbatranesc jucatorii, pentru ca, din pacate, Messi fara sa fie pus in valoare de cei 2 jucatori geniali, Xavi si Messi, nu poate sa duca Barcelona singur in spate, pentru ca mi se pare ca incepe sa se vada varsta la viteza de joc in cazul celor 2, Xavi (33 ani), iar Iniesta (aproape deja de 29)