INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

VIDEO Război în Cupa Africii » Meciul Senegal - Coasta de Fildeş a fost abandonat după incidentele din tribune

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 octombrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 14 octombrie 2012 13:22

Parida dintre Senegal şi Coasta de Fildeş, din preliminariile Cupei Africii 2013, a fost abandonat în minutul 71, din cauza incidentelor provocate de suporteri.

Totul a început în minutul 71, cînd Didier Drogba a marcat din penalty golul de 2-0 pentru Coasta de Fildeş. Cum în tur scorul fusese 4-2 pentru ivorieni, Senegalul era ca şi eliminată. O parte a suporterilor începuse deja să părăsească stadionul, cînd în tribună au fost aprinse mai multe focuri.

Arbitrul a întrerupt imediat partida, moment în care suporterii au început să arunce pe teren cu diverse obiecte şi să ardă steagurile senegaleze. Forţele de ordine au intervenit în forţă, zece persoane fiind rănite. Printre acestea s-a numărat şi ministrul senegalez al Sporturilor, El Hadji Malick Gakou, care a fost lovit cu o piatră şi evacuat de medici. "Am avut trei cazuri de puncte de sutură, plăgi, leşinuri şi alte dureri, dar nu au fost răniţi grav", a declarat un medic. Meciul a fost abandonat după 40 de minute.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”