INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATALANTA - JUVENTUS 2-2

VIDEO Scandal în Serie A » Juventus contestă dur deciziile din meciul cu Atalanta: "Meciurile vor dura 4 ore!"

Articol de - Publicat luni, 02 octombrie 2017 11:00

După meciul Atalanta-Juventus (2-2), Allegri se plânge de golul anulat la 2-1 campioanei, pentru un fault la centrul terenului. Decisive au fost însă erorile lui Buffon și Dybala, care au provocat la Bergamo primul pas greșit în campionat.

Juventus a călcat strâmb la Bergamo și i-a cedat fotoliul de lider lui Napoli, unica rămasă cu punctaj maxim în 7 etape. Remiza cu Atalanta (2-2) a fost însă cu cântec, campioana acuzând folosirea abuzivă și injustă a arbitrajului video.

"Dacă vrem ca fotbalul să nu mai fie sport, să continuăm să apelăm subiectiv la VAR! Vom ajunge în martie să revedem toate fazele decisive și va dura 4 ore, ca în sporturile americane", zice Allegri.

Rezumatul VIDEO al meciului

2-2 în loc de 1-3

Antrenorul bianconero face referire la golul de 1-3 anulat lui Mandzukici pentru un fault petrecut la centru, cu 10 secunde mai devreme. Damato n-a văzut cotul în față aplicat de Lichtsteiner lui Gomez și a revenit după vizionarea reluărilor, arătând și "galben". Corect.

Tot cu VAR i-a dat penalty lui Juve, deși Petagna respinge mingea din zid mai degrabă cu umărul. "N-a fost 11 metri și Lichtsteiner merita «roșu»", a contrat Gasperini, tehnicianul gazdelor.

Berisha i-a apărat șutul lui Dybala, dar torinezii au mai cerut un 11 metri, la un fault la Higuain, scăpat și de arbitrii video! Dar egalul a fost echitabil, precum raportul gafelor lui Buffon și Berisha.

13 penalty-uri transformase Dybala în Serie A până la prima lovitură ratată duminică, în meciul cu Atalanta

500 de goluri a primit Buffon la Juventus. I l-a marcat Caldara, fundașul împrumutat de torinezi la Atalanta