INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO și FOTO Victorie la ultima fază pentru Juventus, în derby-ul cu Milan » Dybala a marcat golul victoriei din penalty, din minutul 90+7

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 martie 2017 17:52

Juventus s-a impus în partida jucată pe teren propriu contra lui AC Milan, scor 2-1, grație unui penalty transformat în minutul 7 de prelungiri.

VIDEO » Juventus - AC Milan 2-1
A marcat: Benatia '30, Dybala '90+7 (pen.)/Bacca '43
*Sosa a fost eliminat în minutul 90+3
Click AICI pentru liveTEXT!

Benatia a deschis scorul pentru campioana Italiei după o jumătate de oră de joc, la o fază la care a păcălit ieșirea la ofsaid a apărării milaneze.

Bacca a egalat cu câteva minute înainte de pauză, în urma unei acțiuni de contraatac purtate de Deulofeu pe partea stângă și finalizată printr-un șut din interiorul careului.

Milan a rămas în 10 oameni în minutele de prelungire, în care Higuain a ratat două ocazii importante de a aduce victoria "Bătrânei Doamne".

Juventus a primit însă o lovitură de la 11 metri, după ce De Sciglio a atins mingea cu mâna în careul advers, iar Dybala a executat perfect și a trimis-o pe Juventus la 11 puncte în fața Romei.

De cealaltă parte, Milan este pe locul 7, cu 50 de puncte, la două în spatele Atalantei, care ocupă loc ce asigură prezența în cupele europene.

Echipele de start:

Juventus: Buffon - Barzagli, Benatia, Bonucci, Asamoah - Pjanici, Khedira - Alves, Dybala, Pjaca - Higuain

AC Milan: Donnarumma - De Sciglio, Zapata, Paletta, Romagnoli - Pasalici, Sosa, Bertolacci - Ocampos, Bacca, Deulofeu

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”