INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Spectacolul rezervelor în victoria la scor a lui Chelsea împotriva "lanternei roșii" » John Terry, omagiat în mare stil la ultimul meci în tricoul londonezilor

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat duminica, 21 mai 2017 23:30

Campioana Angliei a făcut spectacol în ultima etapă din Premier League, spulberând-o pe codașa Sunderland, scor 5-1. John Terry și-a luat rămas-bun de la Chelsea după 19 sezoane petrecute pe Stamford Bridge.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

Gazdele au început prost partida, Sunderland deschizând scorul încă din minutul 3 prin Manquillo. Elevii lui Antonio Conte au restabilit rapid egalitatea, Willian marcând cu un șut puternic după o acțiune prelungită în careul oaspeților (8'). Cel mai important moment al partidei s-a petrecut în minutul 26, atunci când John Terry a părăsit terenul de joc în ceea ce a însemnat ultimul meci în tricoul lui Chelsea, legendarul căpitan al londonezilor fiind aplaudat la scenă deschisă de colegi și de fanii care au umplut până la refuz tribunele.

67 de goluriîn 717 de prezențe a reușit John Terry pentru Chelsea (1998-2017), câștigând 17 trofee cu londonezii, printre care 5 titluri în Anglia, Liga Campionilor, Europa League și Supercupa Europei

După 1-1 la pauză, în repriza secundă a fost rândul rezervelor să facă spectacol cu apărarea șubredă a lui Sunderland. Eden Hazard l-a învins pe Pickford cu o execuție din unghi la colțul lung (61'), apoi Pedro, intrat în locul belgianului, a majorat diferența, profitând de o gafă uriașă în defensiva oaspeților (77'). Michi Batshuayi a terminat sezonul în stil mare, realizând dubla în prelungirile partidei, bifând 4 goluri în ultimele trei meciuri de campionat. Mai întâi a împins balonul printre picioarele lui Pickford după o pătrundere excelentă (90'), apoi a închis tabela cu un șut plasat de la marginea careului (90+2').

Chelsea termină sezonul cu un succes perfect, având 93 de puncte după 30 de victorii, 3 remize și doar 5 înfrângeri. Sunderland revine în Championship după un sezon dezastruos în care a strâns doar 6 victorii și 24 de puncte.