INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REZUMATE

VIDEO Trei rezumate pe care nu trebuie să le ratezi! Barcelona, Manchester City și Juventus au făcut show cu Bilbao, Everton și Inter

Articol de GSP - Publicat joi, 28 ianuarie 2016 00:18

Manchester City s-a calificat în finala Cupei Ligii Angiei, scor 4-3 la general, în dauna celor de la Everton.

VEZI VIDEO

Echipa din Liverpool a cîștigat turul cu 2-1 și chiar a condus pe Ettihad Stadium cu 1-0, după reușita lui Barkley din minutul 18.

Fernandinho a făcut 1-1 peste doar 6 minute, însă cetățenii mai aveau nevoie de două goluri pentru a se califica.

În minutele 70 și 76 De Bruyne și Aguero și-au trecut și ei numele pe lisat marcatorilor, iar City va juca ultimul act al competiției împotriva rivalei lui Everton, Liverpool. Va fi primul duel dintre cele două într-o finală.

5 goluri în 5 meciuri are De Bruyne în Cupa Ligii

16 goluri are Kun Aguero pentru City în toate competițiile

5 finale de Cupa Ligii are Manchester City

Juve, instrucție cu Inter

Juventus nu i-a dat nici o șansă lui Inter în manșa tur a semifinalei Cupei Italiei. Echipa campioană s-a impus clar, scor 3-0.

VEZI VIDEO

Morata a deschis scorul din penalty după 36 de minute. Tot el a făcut și 2-0 în minutul 63. Murillo a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene cu 20 de minute înainte de final.

Dybala a dat lovitura de grație în minutul 83. Inter are nevoie de o minune pe "Meazza" la returul de pe 1 martie. În cealaltă semifinală AC Milan a cîștigat cu Alessandria, scor 1-0.

Barcelona, victore "dublă" și calificare cu Bilbao

FC Barcelona a tremurat pentru calificarea în semifinalele Cupei Regelui deși pînă la urmă s-a impus cu 3-1. După 2-1 pe San Mames cu Bilbao, catalanii aveau nevoie doar să apere rezultatul pentru o calificare.

VEZI VIDEO

Golul lui Williams din minutul 12 a dat planurie celor de la Barcelona peste cap. "Bascii" chiar au sperat și au mai avut cîteva șanse de a înscrie.

N-au reușit așa că Suarez i-a taxat în minutul 53. Obligată să înscrie, Bilbao s-a aruncat în atac, iar Pique a înscris golul calificării în minutul 82. Neymar și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în prelungirile jocului.

7 victorii consecutive are Barcelona în toate competițiile

25 de meciuri fără înfrîngere a strîns Barcelona, avînd 20 de victorii și doar 5 egaluri

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”