INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO! United a cîştigat derby-ul cu City după un super-gol al lui Rooney

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 12 februarie 2011 17:34

Wayne Rooney a fost din nou omul decisiv pentru Manchester United, în meciul-vedetă al etapei a 27-a din Premier League. "Diavolii roşii" au primit vizita rivalilor de la Manchester City, pe Old Trafford. Echipa lui Sir Alex Ferguson s-a impus la limită, scor 2-1.

În faţa a peste 75.000 de fani, United a început mai greu, iar David Silva a fost foarte aproape să o aducă în avantaj pe City chiar în primele minute ale partidei. Cu veteranul Giggs în mare formă, "diavolii" au revenit în joc, iar Nani a înscris, cînd mai erau numai 4 minute din prima repriză.

Vezi AICI golul lui Nani (video)

Roberto Mancini l-a băgat în a doua repriză pe starul bosniac Edin Dzeko, omul care a fost în prim plan la golul egalizator. În minutul 65, bosniacul a şutat defectuos de la 8 metri, dar mingea l-a lovit în spate pe David Silva, iar apoi a intrat în poartă. Scorul final a fost stabilit de Wayne Rooney, care a marcat în minutul 78 printr-o execuţie de excepţie, o foarfecă din mijlocul careului care l-a lăsat fără replică pe Joe Heart.

Vezi AICI super-golul lui Rooney (video)

După această victorie, United se distanţează în fruntea clasamentului din Premier League, avînd 57 de puncte, în timp ce urmăritoarea Arsenal are numai 50, dar şi un meci mai puţin. Manchester City ocupă poziţia a treia, cu 49 de puncte.

VEZI MAI JOS IMAGINI CU GOLUL LUI ROONEY!