INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG - SAINT ETIENNE 5-0

VIDEO Zlatan Ibrahimovici a făcut show în meciul dintre PSG şi Saint-Etienne! Suedezul a reuşit un nou hattrick

Zlatan Ibrahimovici, foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 01 septembrie 2014 00:00 / Actualizat luni, 01 septembrie 2014 11:16

Paris Saint-Germain a distrus-o cu 5-0 pe Saint-Etienne într-un joc din etapa a patra din Ligue 1, iar omul meciului a fost Ibrahimovici.

One man show-ul partidei a fost de departe Zlatan Ibrahimovici, 32 ani, care a reuşit al şaselea hattrick din cariera sa pentru formaţia franceză. Deşi meciul începuse echilibrat, autogolul lui Ruffier din minutul 24 le-a deschis drumul celor de la PSG către cel de-al doilea succes din acest campionat.

Prima reuşită a suedezului a venit cu patru minute înainte de pauză, după o centrare a lui Maxwell de pe partea stîngă. Golul doi al lui Ibrahimovici a picat în minutul 62, după o pasă dată greşit înapoi de Kevin Monet Paquet.
Vezi VIDEO cu golurile meciului PSG - Saint Etienne

Hattrick-ul atacantului suedez a fost completat în minutul 72, cînd Verratti a trimis o pasă genială către Ibrahimovici şi l-a lăsat pe acesta singur cu portarul. Celălalt gol al PSG-ului a fost înscris de Edinson Cavani.

Ibrahimovici a revenit după accidentarea suferită în debutul meciului cîştigat cu 2-0 în faţa celor de la Bastia, din etapa a doua a campionatului.

Echipele de start:
PSG: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, David Luiz (Bahebeck, 73'), Maxwell - Verratti, Thiago Motta, Pastore - Lucas Moura, Ibrahimovic (Matuidi, 73'), Cavani
Antrenor: Laurent Blanc

Saint-Etienne: Ruffier - Paquet, Theophille, F. Pogba, Tabanou - Sall - Lemoine (Corgnet, 55'), Clement, Cohade - Erding (Gradel, 55'), Van Wolfswinkel (Diomande, 74')