INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  AFRICA DE SUD - MEXIC 1-1

Africa de Sud, la o bară de fericire

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 iunie 2010 00:00

Africa de Sud şi Mexic au remizat în meciul de deschidere al Cupei Mondiale. Echipa lui Parreira a scăpat victoria printre degete în minutele de final, la ocazia uriaşă a lui Mphela Vezi rezumatul meciului Africa de Sud - Mexic! (video)

Aşteptarea de patru ani s-a încheiat ieri fix la ora 17:00! Mondialul e din nou în casele noastre şi ne va acapara întreaga vară! Într-un zumzăit nebun de vuvuzele, gazdele competiţiei au părut apăsate de presiunea deschiderii balului.

Mexicanii au arătat mult mai mult fotbal în prima parte a întîlnirii. Sud-americanii au fost mult mai agresivi şi au împins jocul spre poarta lui Khune. Trupa "Bafana" a stat la cutie în prima repriză, lăsîndu-le mexicanilor mingea, care nu s-au lăsat prea mult invitaţi.

Giovanni dos Santos a fost cel mai activ mexican, majoritatea acţiunilor trupei lui Aguirre plecînd din piciorul puştiului-minune de la Galatasaray. Nu a fost însă de ajuns, pentru că Franco a irosit în minutul 32 cea mai importantă situaţie a primului mitan.

Capcana perfectă
Sud-africanilor le-a ieşit perfect capcana întinsă mexicanilor. Jocul aglomerat de la mijlocul terenului, cu doi închizători, plus alţi trei mijlocaşi în spatele unicului vîrf Mphela a fost interpretat ca la carte de oamenii lui Parreira.

Gazdele turneului au lovit în minutul 55, cînd Tshabalala a finalizat cu un şut la vinclu o acţiune-şnur scoasă din manualul de contraatac. Mexicanii au primit ca o lovitură sub centură golul şi au fost incapabili de o replică pe măsură. Mai mult chiar, ocaziile mai mari au fost la poarta lui Perez, care a scăpat în alte două rînduri cu faţa curată la două situaţii importante de a marca ale lui Pienaar şi compania.

Apărarea i-a trădat
Cînd fanii din tribune se pregăteau de petrecere, mexicanii au egalat prin Marquez în minutul 79. Stoperul Barcelonei a profitat de o gravă eroare defensivă a fundaşului Khumalo, care a greşit pasul la ofsaid. Chiar şi aşa, Mphela putea aduce o victorie istorică pentru Africa de Sud împinsă de la spate de un public euforic.

"Puteam cîştiga, dar remiza e rezultatul corect. Avem o grupă grea şi cine va face patru puncte se califică"
Carlos Alberto Parreira, selecţioner Africa de Sud

"Golul lor a schimbat mult meciul. Am încercat să ne adaptăm şi am reuşit să egalăm. Însă mai mult nu ne-a ieşit"