INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  GERMANIA - ANGLIA 4-1

Gerrard: "Nu putem folosi golul nevalidat ca scuză" :X

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 iunie 2010 00:00

Căpitanul reprezentativei Angliei, Steven Gerrard, a declarat că golul neacordat englezilor în minutul 38 al meciului cu Germania, scor 1-4, nu poate fi folosit ca o scuză pentru înfrângere şi a precizat că naţionala germană a meritat să învingă, informează AFP.

"Cred că acel gol nevalidat a contat, dar nu îl putem folosi ca scuză. Germania este o echipă fantastică şi a meritat victoria. Am fost eliminaţi şi va trebui să ne gândim la ce nu a funcţionat, la motivele pentru care nu am ajuns mai departe.

Astăzi a fost o greşeală colectivă a echipei şi am fost învinşi de o formaţie bună. Germanii au avut mai multă precizie în faţa porţii, am făcut mai puţine greşeli decât noi şi de aceea ne-au pedepsit", a spus Gerrard, citat de Mediafax

Steven Gerrard consideră că golul nevalidat ar fi fost extrem de important pentru englezi. "Au fost decizii care au cântărit... Acel gol nevalidat la 2-1 ar fi fost primordial pentru noi. În acel moment, germanii aveau probleme şi noi eram încă în ritm", a adăugat el.

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Bloemfontein, cu scorul de 4-1 (2-1), selecţionata Angliei, în optimile de finală ale turneului din Africa de Sud.

În minutul 38, la scorul de 2-1, Frank Lampard a şutat din afara careului, balonul a lovit transversala şi a căzut, cu toată circumferinţa, dincolo de linia porţii însă arbitrul uruguayan Jorge Larrionda nu a validat reuşita mijlocaşului englez.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”