INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  ŢARA GALILOR - GERMANIA 0-2

VIDEO » Podolski îl pălmuieşte pe Ballack în timpul meciului Germaniei de la Cardiff!

Articol de GSP - Publicat joi, 02 aprilie 2009 00:00

Atacantul lui Bayern Munchen, Lukas Podolski, nu va fi pedepsit de reprezentanţii Federaţiei Germane, deşi în timpul partidei pe care naţionala antrenată de Joachim Low a disputat-o, miercuri, cu Ţara Galilor, acesta i-a aplicat o palmă căpitanului Michael Ballack, informează AFP.

"Lukas nu va avea de suferit în plan sportiv şi nici financiar în urma acelui incident", a afirmat managerul general al Mannschaft-ului, Oliver Bierhoff.

În minutul 71 al întâlnirii de la Cardiff, la scorul de 2-0 pentru Germania, Podolski a avut o altercaţie cu Ballack şi i-a tras o palmă, aceştia fiind despărţiţi de coechipieri şi de centralul partidei.

Mijocaşul lui Chelsea a spus, joi dimineaţă, cum s-a ajuns la acel incident şi a precizat că nu are nimic personal cu atacantul lui Bayern: "I-am făcut nişte observaţii de ordin tactic pe care un căpitan este îndreptăţit să le facă în timpul unui meci. I-am reproşat unele lucruri legate de plasamentul său, însă nu am nimic personal cu Lukas. Nu sunt de acord cu modul în care a reacţionat, deoarece un asemenea gest nu îşi avea locul în timpul unei partide. Podolski este încă tânăr, lipsit de experienţă şi mai are multe lucruri pe care trebuie să le înveţe şi să le accepte".

Reprezentativa Germaniei a învins, miercuri, în deplasare, naţionala Ţării Galilor, scor 2-0, într-un meci contând pentru Grupa a 4-a din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. Ballack a deschis scorul în minutul 11, iar avantajul oaspeţilor a fost majorat în urma autogolului lui Ashley Williams, din minutul 48.