INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  NIGERIA - ARGENTINA

VIDEO şi FOTO Nigeria - Argentina 2-3 » Africanii şi sud-americanii merg în optimile de finală

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 25 iunie 2014 20:57

Argentina se alătură Columbiei şi Olandei, terminînd grupa cu maximum de puncte. Sud-americanii au învins azi Nigeria, scor 3-2, la capătul unui meci în care africanii s-au ridicat de mai multe ori la nivelul echipei lui Lionel Messi.

Deşi au pierdut, Nigerienii merg alături de Argentina în optimile de finală. Acolo vor întîlni Ecuador sau Elveţia.

VEZI VIDEO CU GOLURILE PARTIDEI!

Messi a deschis scorul în minutul 3, însă peste doar un minut Musa a egalat cu un şut superb la colţul lung. Acelaşi Messi a bătut o lovitură liberă magistral în ultimul minut al primei reprize şi a stabilit scorul pauzei, 1-2.

VEZI AICI LIVETEXT PARTIDA!

După pauză acelaşi Musa a readus egalitatea pe tabelă, însă peste doar 3 minute Rojo a înscris un gol norocos şi a stabilit scorul final, 2-3.

Echipele de start:

Nigeria: Eneyama - Ambrose, Omeruo, Yobo, Oshaniwa - Mikel, Onazi - Odemwingie, Babatunde, Musa - Emenike

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Higuain, Messi, Aguero

Comentarii (195)
madskills
madskills  •  26 Iunie 2014, 09:15
Postat de totdd pe 26 Iunie 2014, 09:01

daca l ai bagat si pe messi cu golul cu capul intre cei mai mari....e clar......ce e asa d eosebit la un gol cu capul? cinstit acum, norocul lui a fost ca i a venit mingea un pic sus s a inaltat si a lovit o un pic pe spate, de aia a prins bolta aia.....si a adat peste portar. tu nu ai vazut goluri memorabile. ia vezi golul lui roberto carlos din lovitura libera brazilia vs franta lovitura libera. sti cum il gasesti pe net? roberto carlos impossible goal....ala gol nu golul lui messi cu capul.

roberto carlos a bubuit-o din noroc. A recunoscut si el. Sa-l vad eu cum dribleaza o echipa intreaga "a la Maradona" si da gol, cum a facut Messi, apoi mai vorbim. Messi fara Xavi si Iniesta, dupa o accidentare, a iesit pe 2 in topul golgeterilor.:) In sezoanele precedente, cand cica mai mergea Xavi stii cine era cel mai bun pasator? Messi! Stii cine era pe 2? Nu, nu Xavi. Dani Alves. Asa ca te rog, lasa hatereala, ca te umpli de ridicol. Si Cristiano e super, super fotbalist, numai un tampit ar spune altceva, dar nu e jucator de geniu.

totdd
totdd  •  26 Iunie 2014, 09:01
Postat de legend31 pe 26 Iunie 2014, 00:15

Nu cred ca fotbalul a inceput cu UCL, Doamne Fereste!..a inceput in schimb cu echipele de club, nu cu nationale...si ramane si golul lui Zidane, cele 17 goluri ale lui Ronaldo, golul cu capul al lui Messi cu United, golul lui Del Piero cu calcaiul in 97, paradele lui Duckadam..lista poate continua..

totdd
totdd  •  26 Iunie 2014, 08:48
Postat de gerula9mm pe 26 Iunie 2014, 07:48

Messi efectiv isi cara echipa dupa el la acest mondial, bravos, asa da, nu precum CR7 care joaca doar in reclame la MeC* :)) Mai mult, se pare ca Messi l'a intrecut si la atuul No1 a lui CR7 loviturile libere. Ambitios piticul, a vrut sa'l depaseasca si al asta si a reusit.

messi are o echipa in jurul lui, jucatori buni, de calitate. in fond argentina a castigat cupa mondiala de doua ori. portugalia este in schimb o echipa de nivel mediu. nu se oate compara cu brazilia, argentina, germania, olanda etc.....asa ca, comparatia ta nu isi are rostul. cr4istiano are dribling pe loc si in regim de viteza, viteza, lovituri libere, joc aerian foarte bun si sut puternic. messi a luat ce a luat cat a mers xavi si iniesta. acum sunt gata, au imbatranit iar messi nu mai merge, barca nu mai merge. sa il vedem pe messi cu o echipa intr adevar buna, nu cu desculti. da, argentina a trecut de grupe datorita lui messi. dar au avut grupa usoara. de acum incolo se vede valoarea.