INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA - ARGENTINA 0-0 (2-4 LA PEN.)

Zerror » Primul 0-0 din istoria semifinalelor de CM a fost un joc abundînd în recorduri negative

Articol de - Publicat vineri, 11 iulie 2014 00:00 / Actualizat joi, 10 iulie 2014 22:07

Zero, horror şi eroare în jocul de Mondial în care s-au tras cele mai puţine şuturi spre poartă (10), iar un goalkeeper a reuşit mai multe driblinguri decît colegii din teren

Cele două semifinale ale acestui Mondial au fost pline de borne inimaginabile. După şocul din Brazilia - Germania 1-7, partida fricii dintre Olanda şi Argentina s-a întrecut în cifre greu de suportat la un turneu final. Iată cîteva:

- Primul meci al Olandei la un CM în care n-a reuşit nici măcar un şut pe poartă în 90 de minute
- Cele mai puţine şuturi spre poartă de cînd există această monitorizare la turneele finale, CM 1966 (10). Precedentul terminus era 12
- Întîia semifinală încheiată 0-0. Singurul meci fără goluri după 90 de minute, Germania - Italia (1990) s-a încheiat 0-2 după prelungiri
- Argentina devine a doua echipă din istorie, după Italia în 1994, ce ajunge în finală fără s-aibă măcar o victorie la mai mult de un gol diferenţă
- Olanda şi-a continuat seria neagră la CM: n-a dat gol niciodată în reprizele de prelungiri
- Cillessen, portarul clasat pe locul 3 la driblinguri în prima repriză (2) din toată echipa batavă, nu apărase nici măcar un penalty din cele 20 cu care s-a confruntat pînă miercuri

În plus, Messi n-a atins mingea în careu pînă la penalty-uri, iar Robben a pasat mingea doar o singură dată în prima repriză! "Dezastruoasă" a fost părerea generală despre partida de ieri.

5 din cele 7 serii de departajare în care a fost implicată Olanda la CE şi CM au fost pierdute de batavi

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii