INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  CM 2018

Maroc și Tunisia s-au calificat la CM 2018 neînvinse în grupe

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT - Publicat duminica, 12 noiembrie 2017 10:14

Naționalele de fotbal ale Marocului și Tunisiei s-au calificat, sâmbătă la Campionatul Mondial de anul viitor care va fi găzduit de Rusia.

Marocul a învins, în deplasare, Coasta de Fildeș, scor 2-0, în ultima etapă a grupei C a preliminariilor CM 2018, zona Africa. "Leii din Atlas" aveau nevoie doar de un egal în meciul de la Abidjan pentru a termina pe prima poziție. Formația antrenată de Hervé Renard a rezolvat meciul în prima repriză în decurs de 5 minute prin golurile lui Nabil Dirar (min 25) și Medhi Benatia (min 30) și va fi prezentă la un CM pentru prima oară din 1998.În cele 6 meciuri disputate în grupa C, selecționata Marocului nu a pierdut niciun meci și nici nu a luat un gol, reușind 3 victorii, 3 remize și un golaveraj 11-0.

În ultima etapă a grupei A, Tunisia a remizat pe teren propriu cu Libia, scor 0-0, câștigând punctul de care avea nevoie pentru a merge în Rusia. În celălalt meci al grupei, Congo a învins acasă pe Guinea scor 3-1 prin golurile marcate de Ousmane Sidibe (62, autogol), Jonathan Bolingi (90+2, penalty) și Neeskens Kebano (90+3), respectiv, Karamokoba Keita (71).

Prin această remiză, Tunisia câștigă grupa acumulând 14 puncte, cu unul mai mult față de Congo. "Vulturii de la Cartagina" au terminat grupa neînvinși reușind 4 victorii și 2 egaluri. Formația antrenată de revine Nabil Maâloul la un mondial pentru prima oară din 2006.

4 prezențela CM au Marocul (1970, 1986, 1994, 1998) și Tunisia (1978, 1998, 2002, 2006)

surse: thestar.com, skysports.com, goal.com