INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  PRELIMINARII

Spania spulberă Macedonia după un joc dictat de răbdare » "Tăvălugul" a fost lansat de un autogol al oaspeților

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat duminica, 13 noiembrie 2016 10:40

Spania s-a impus lejer în fața Macedoniei, scor 4-0, în ultimul meci oficial al anului pentru gruparea lui Lopetegui. Ibericii au dublat scorul în doar două minute pe finalul partidei.

Macedonia a început cu mari ambiții partida de la Granada, De Gea intervenind salvator la o lovitură de cap a lui Darko Velkoski (5'). Tot oaspeții au fost aproape de gol câteva minute mai târziu, însă balonul trimis de Goran Pandev în stânga goalkeeperului de la United a refuzat să intre în poartă (20'). Spania a preluat treptat controlul jocului și, după câteva ocazii irosite de Silva și Morata, a deschis scorul după o eroare a lui Velkoski. Fundașul macedonean a vrut să respingă balonul cu capul, însă a trimis defectuos în proprie poartă (34').

Intrați la cabine cu un avantaj minim, gazdele au ieșit hotărâți să majoreze avantajul. Șutul lui Morata din debutul reprizei secunde a fost respins în corner de Dimitrievski (46'), însă Vitolo nu l-a mai iertat pe goalkeeperul lui Gimnastic de Tarragona, înscriind cu capul din câțiva metri după o minge ricoșată (63').

Spre finalul partidei Spania a mai marcat de două ori în doar două minute. Nacho Monreal a prins un șut din prima după o centrare a lui Dani Carvajal (83'), iar Aritz Aduriz a închis tabela după un contraatac al gazdelor, finalizând lejer după o pasă a lui David Silva care l-a lăsat singur cu Dimitrievski pe atacantul lui Athletic Bilbao.

Scor final 4-0, iar Spania adună 10 puncte în patru partide și rămâne lider în grupa G, la egalitate cu Italia, însă cu un golaveraj superior. În primul meci oficial de anul viitor, ibericii vor primi vizita Israelului, în timp ce Macedonia, cu 4 înfrângeri la rând, va face deplasarea în Liechtenstein pentru derby-ul suferinței din grupă.

Spania 4-0 Macedonia (Velkoski ag 34, Vitolo 63, Monreal 84, Aduriz 85)