INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  ARGENTINA - VENEZUELA 1-1

VIDEO+FOTO Blocaj Monumental! ”Am avut 11 ocazii și trebuia să batem la 3 goluri diferență”

Articol de - Publicat miercuri, 06 septembrie 2017 10:33

Selecționerul Sampaoli acuză ineficiența echipei, iar presa critică cea mai proastă repriză secundă din ultimii ani. Egalul scos cu ultima clasată, dintr-un autogol, ține Argentina pe locul 5, de baraj!

Argentina bate doar în amicale cu Sampaoli pe bancă. Nici cu noul selecționer, "pumele" nu pot ieși din criză și au scos doar două puncte din "dubla" cu Uruguay și Venezuela! Remiza cu ultima clasată (1-1) a fost însă o surpriză monumentală.

"Așa nu merităm să mergem la Mondiale", a titrat Ole, acuzând blocajul Argentinei, care nu a scăpat de locul 5 (de baraj cu Noua Zeelandă), doar că și această șansă de calificare e în pericol!

Vezi VIDEO cu golurile marcate!

"Messi suferă, noi la fel"

"Am avut 11 ocazii clare de gol în prima repriză și trebuia să câștigăm la 3 goluri diferență. Ăsta e fotbalul și regret că nu putem profita că-l avem pe Messi. Nu cristalizăm ceea ce generează un jucător atât de valoros și e îngrijorător. Dacă jucăm ca-n repriza secundă însă, calificarea este foarte departe", a explicat Sampaoli.

Icardi, Banega, Messi și Dybala l-au bombardat pe Faríñez, care a apărat formidabil. Inclusiv, la ultima fază, singur cu Pastore. Noroc de autogolul lui Feltscher, ce a deviat cu capul centrarea lui Acuña, "N-am avut joc și nici reacție. Messi a suferit, noi la fel. Visul de ajunge în Rusia se transformă în coșmar", a conchis Ole.

21 la 7 a fost raportul șuturilor (6-2 cadrate) în favoarea Argentinei, care a avut 75,8% posesie cu Venezuela și 85,5% reușita paselor (585)

1 gol în ultimele 3 meciuri din preliminarii a dat Argentina. Are al doilea cel mai slab atac din grupă, 16 goluri în 16 jocuri, doar Bolivia stând mai rău

"Ne-am complicat mult situația. Nu am profitat de calitatea echipei și de jocul clar superior. Am ținut în viață adversarul, care ne-a surprins pe contraatac, la unica ocazie avută" Jorge Sampaoli, selecționer Argentina