INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  SPANIA - ITALIA 3-0

VIDEO MagIsco » I-a ascuns mingea lui Verratti și i-a marcat două goluri din două șuturi marelui Buffon: "Joacă la fel ca într-o miuță pe stradă"

Articol de - Publicat duminica, 03 septembrie 2017 09:36

Isco a marcat o dublă în prima repriză a meciului dintre Spania și Italia, câștigat de trupa lui Lopetegui cu scorul de 3-0.

El e sufletul lui Real. Și sufletul Spaniei. Tânărul artist andaluz își copleșește adversarii cu talent, pasiune și inteligență. E mai tehnic și mai rapid în execuții decât toți pe teren.

Iar portarul pleacă mereu prea târziu în plonjon când trage spectaculosul iberic. La 25 de ani, Isco e deja în vârful carierei, cum se întâmplă foarte rar.

Împotriva squadrei, cel care reușise 10 goluri și 9 pase decisive la Madrid sezonul trecut în LaLiga a marcat două goluri din două șuturi, unul mai frumos decât altul. O lovitură liberă magică și o finalizare la colț după o fentă delicioasă în fața lui Verratti au luminat "Santiago Bernabeu".

Vezi AICI rezumatul VIDEO al partidei Spania - Italia

Buffon a fost principala sa victimă într-o primă repriză în care marele goalkeeper peninsular intra în panică de fiecare dată când vedea mingea la Isco. După pauză, l-a epuizat pe Verratti cu atâtea driblinguri.

I-a strecurat balonul printre picioare, l-a depășit prin "sombrero", l-a întins pe gazon. Micuțul italian mai avea puțin și cerea schimbarea.

Aproape de sfârșit, când a fost înlocuit, 77.000 de spectatori s-au ridicat în picioare. Să-l aplaude pe minunatul lor jucător după un festival de fotbal total.

Isco vs Italia

• 88 de minute
  • 2 goluri
  • 2 șuturi
  • 5 driblinguri complete (din 6)
  • 56 de pase complete (din 59)

"Am șutat de două ori și am marcat două goluri. O seară specială, pe Bernabeu, și o victorie imensă"

"Suntem un grup unit de prieteni și nu puteam spera la ceva mai frumos în fața Italiei"
Isco, mijlocaș Spania

"Isco joacă la cel mai înalt nivel cu același spirit și aceeași relaxare ca într-o miuță pe stradă"
David Bettoni, asistentul lui Zidane la Real

"Isco a avut mereu calitate, dar acum, jucând constant la Real, a devenit un mare fotbalist"
Julen Lopetegui, selecționer Spania

2 goluri a înscris Isco sâmbătă, primul spaniol după 87 de ani cu o "dublă" în fața Italiei într-o partidă oficială

4 goluri a marcat Isco la ultimele 5 selecții; are 5 reușite în 21 de jocuri pentru "naționala" Spaniei

60 de meciuri la rând fără eșec are Spania în preliminariile de Mondial; Italia nu pierduse de 33 de partide