INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  GRUPA B // ANDORRA - PORTUGALIA 0-2

VIDEO Victorie sintetică a campioanei Europei, 2-0 cu Andorra » Portugalia nu poate fără Ronaldo!

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2017 11:12

Menajat o repriză, de teama unui ”galben”, Cristiano Ronaldo a decis încă un meci al campioanei Europei și se bate cu Lewandowski pentru recordul de goluri în preliminariile zonei europene.

Campioana Europei s-a chinuit 63 de minute să dea gol echipei de pe locul 144 din topul FIFA! A fost nevoie de Ronaldo să scoată Portugalia din bucluc, pe gazonul sintetic din Andorra (2-0), și să o țină în viață pentru finala grupei cu Elveția, de marți. Cristiano are 15 goluri și l-a egalat pe Lewandowski (hat-trick cu Armenia), cu care se luptă pentru recordul de reușite în preliminariile mondiale. Într-o repriză, CR7 a rezolvat lucrurile.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

"Mereu face diferența"

Fernando Santos a vrut să-l menajeze și de teama unui cartonaș, care l-ar fi făcut spectator cu Elveția. "Nu s-a antrenat 100% în primele zile, era și problema terenului și m-am gândit mult dacă să-l folosesc", a spus selecționerul lusitan. "E cel mai bun din lume, mereu face diferența când intră", admite Andre Silva. Ronaldo a profitat de o minge respinsă în față de portar, deschizând scorul, și a contribuit și la reușita lui Andre Silva. Cu 5 șuturi în 45 de minute, a schimbat total dinamica jocului și a dus Portugalia la 3 puncte de Mondiale.

79 de goluria marcat Ronaldo pentru Portugalia. E pe locul 3 în topul mondial all-time, după Ali Daei (Iran) și Pușkaș (Ungaria)

15 goluriși 3 assisturi a dat Cristiano în 9 meciuri jucate în aceste preliminarii. Are 29 de goluri cu Fernando Santos selecționer