INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STANDARD LIEGE - SPORTING BRAGA 1-1 (0-3 ÎN TUR)

Ladislau Boloni remizează cu Braga, însă părăseşte Cupa UEFA

Articol de GSP - Publicat joi, 26 februarie 2009 00:00

Standard-ul lui Ladislau Boloni nu a reuşit să remonteze handicapul căpătat în turul dublei manşe cu Sporting Braga (0-3), remizînd 1-1 pe teren propriu în meciul revanşă. Insuficient pentru o calificare în optimile Cupei UEFA, însă un egal binevenit pentru moralul fostului lider din Belgia, căzut psihic în ultimele două săptămîni, înfrînt clar de Braga în Cupa UEFA (0-3) şi de Anderlecht în campionat (2-4).

Partida a fost dominată de Standard, Mbokani, Defour şi De Camargo înclinînd terenul spre poarta portughezilor, însă elevii lui Ladislau Boloni au reuşit să marcheze doar un gol din cele patru necesare pentru a obţine calificare, prin acelaşi Mbokani (79). Ca totul să fie şi mai clar, Aguiar a mai înscris o dată pentru Braga în minutul 88, pe fondul dominării belgienilor, stabilind scorul dublei manşe: 4-1.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”